Päť tipov ako prežiť Vianočné sviatky!

Autor: Miroslav Řezníček | 2.11.2015 o 10:24 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  925x

Mate radi Vianoce? Určite väčšina z vás zareaguje, že je to „hlúpa otázka“, veď kto by nemal rád koláčiky, údené, šalát.  Ale časť možno povie, mám, no tie následky potom. Kila hore, trávenie dole a peňaženka prázdna.  

 

S tou peňaženkou vám moc neporadím, ale tým kilečkám navyše a zhoršenému tráveniu sa dá krásne predísť. Stačí dodržiavať niekoľko osvedčených zásad a môžete preplávať cez sviatky bez zvýšenej hmotnosti a váš žalúdok a žlčník si môžu robiť svoju prácu bez toho, aby sme lietali na pohotovosť.

 Tip č. 1 – pred každým jedlom si dajte pohár vody.

Naučte sa približne 10 -20 minút pred jedlom vypiť pohár (2-3 dcl) čistej vody. Buď z vodovodu, alebo stolovú, s nízkym obsahom minerálov.

Prečo? Voda pred jedlom vám prirodzeným spôsobom naštartuje trávenie. Pripraví žalúdok na príjem potravy (nezabudnite, že všetko čo zjeme musíme zmeniť na „kašičku“, aby sme to vedeli vstrebať) a na rozdiel od populárneho zapíjania jedla, nám neriedi žalúdočné šťavy a tráviace enzýmy.

Tip č. 2 – pred každým jedlom, alebo s ním, zjedzte misku zeleniny.

Zelenina by mala tvoriť približne polovinu nášho taniera a ruku na srdce, tvorí? Podľa odborníkov by sme mali zjesť 127,9 kg zeleniny ročne, z toho 90 kg čerstvej. Skutočnosť za rok 2014 (podľa ŠÚSR),  bola 104,2 kg. Keď odrátame to, čo sa v reštauráciách a jedálňach vyhodí, deti zeleninu nie vždy jedia ( v školách a škôlkách by vedeli rozprávať)a kto by jedol „ozdobný šalát v reštaurácii“(robil som 5 rokov na hoteli, videl som čo sa nám vracalo do kuchyne), dostaneme sa na číslo ešte výrazne menšie.

Prečo? Zelenina a hlavne vláknina v nej obsiahnutá, spomaľuje vstrebávanie sacharidov v strave, tým pádom sme skorej najedený a dlhšie sýty. Zmenšuje nám výkyvy hladiny cukru v krvi a eliminuje tak príchod „vlčieho hladu“. Vitamíny a minerály v nej obsiahnuté nám potlačia chute na rôzne dobrôtky a maškrty. Tým samozrejme znížime prísun sacharidov a nadbytočných kíl.

Tip č. 3 – užívajte kvalitné výživové doplnky, ale v rozumnej miere a najlepšie po porade s odborníkmi. 

Už teraz by sme mali telo pripravovať na zvýšené množstvo ťažších jedál, alkoholu a vianočného či predvianočného stresu.

Prečo?  Je dokázané, že človek, ktorý má dostatočné hodnoty vitamínov a minerálov v tele, lepšie zvláda stresové situácie (jedna kórejská firma pôsobiaca u nás, zabezpečuje svojim slovenským vrcholovým manažérom školenie o zdravej výžive mimo iné aj z tohto dôvodu). Pre správnu činnosť pečene, ale aj celého tela, sú voda, vitamíny a minerály nevyhnutnosťou. Bohužiaľ  dnešné potraviny, ktoré nakupujeme v rôznych sieťach, nám negarantujú dostatočné množstvo mikroživín a tým pádom si musíme pomôcť sami.

Tip č. 4 – doprajte si dostatok pohybu, doslova platí hýbte sa kde sa dá a hlavne často.

Využite sviatky na pohybové aktivity, na ktoré bežne nemáte veľa času, choďte sa pozrieť tam ,kde ste sa zatiaľ nedostali, vylezte na kopec, ktorý ste obdivovali zdola.

Prečo? Náš lymfatický systém, ktorý okrem iného zabezpečuje likvidáciu odpadov a toxínov v tele, najlepšie naštartujeme pohybom. Bez pohybu nám lymfa neprúdi správnou frekvenciu a rýchlosťou, nemôže si plniť svoje funkcie. Zvýšený prísun jedál a alkoholu nám telo zanáša a pravidelný pohyb tieto negatíva eliminuje. Pohyb rovnako napomáha produkcii molekuly NO v našich cievach a táto molekula výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Tip č. 5 – strážte si množstvo proteínov a sacharidov v strave

Ak budete dodržiavať 4 radu, doprajte si dostatok proteínov( bielkovín) v strave. Porastie vám svalová hmota a nezvýšia sa vám tuky.

Prečo? Bez dostatočného prísunu bielkovín a dostatočného pohybu sa vám nemôže tvoriť svalová hmota. Tá je vo veľkej miere zodpovedná za spaľovanie  energie a tým nás chráni pred priberaním do tukov. Jeden kilogram svalov spáli približne 28 kcal, jeden kilogram tuku len 4 kcal. Dobrý rozdiel, nie? Takže keď sedíme doma pred televízorom, je rozdiel či nám spaľuje 60 kg svalov, alebo len 40 kg. To je rozdiel 480 kcal za deň, pre porovnanie je to asi 104g salámy Vysočina, ktoré spálite navyše. Ale ak si to dáte krát 30 dní v mesiaci a krát 12 mesiacov v roku, vyjde vám neskutočných 37,44 kg salámy ročne!!! Toľko spálenej energie už stojí za tu trošku námahy, nemyslíte?

Ak sa budete snažiť uplatňovať tieto tipy, určite sa budete cítiť lepšie, ale ak sa vám podarí, ich naozaj dať do praxe, zažijete sviatky bez väčších problémov, bez zlej nálady a hlavne vás v januári netrhne pri postavení sa na váhu.

Takže vám prajem nádherné prežívanie a ak máte niekto iné tipy, sem s nimi, nech je nám spolu lepšie.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?